+48 669 994 495

Jak wykonać kopię zapasową danych na komputerze?

Robią to duże korporacje, duże i średnie firmy, a nawet mali przedsiębiorcy. Wielu użytkowników komputerów uważa, że im to niepotrzebne. Gdy pojawia się problem z komputerem i okazuje się, że dane są nie do odzyskania zaczyna się stres. Dla wielu będzie to ostatni dzień, w którym nie zrobili kopii bezpieczeństwa swoich plików.

Oto kilka wskazówek jak prawidłowo zrobić kopie zapasową danych na komputerze lub laptopie.

  1. Podstawową rzeczą jest to, że nie robimy kopi zapasowych na komputerze, na którym znajdują się nasze pliki. W momencie ataku wirusa lub uszkodzenia dysku utracimy nie tylko dane ale i kopie zapasowe.
  2. Pendrive nie są dobrym miejscem do przechowywania kopii plików, daltego że często ulegają awarii. Jednak uważam, że lepsza taka kopia zapasowa, niż żadna.
  3. Jak napisałem w punkcie 1, nie robimy nigdy kopii na komputerze gdzie znajdują się nasze pliki. Jeśli nie tam, to gdzie? Otóż opcji jest wiele. Ja preferuję integrację danych z chmurą. Można też zakupić sieciowy dysk zewnętrzny lub skonfigurować sobie taki zestaw z Raspberry PI.

Kopia zapasowa w chmurze obliczeniowej

Najprościej będzie wykorzystać miejsce w chmurze. Wiodące firmy informatyczne oferują darmowe 5-15 GB lub można zapłacić kilka złotych miesięcznie i zaopatrzyć się w chmurowe 100GB. Jeśli to nie wystarcza, możesz dopłacać w nieskończoność albo chwycić za słuchawkę i zamówić profesjonalne usługi informatyczne w Poznaniu i całą pracę wykonam w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak chcesz się zmierzyć samemu z wyzwaniem, to najprościej będzie zakupić dysk NAS wiodącego producenta w dobrym sklepie komputerowym. My również doradzimy jak skonfigurować macierz dyskową do wykonywania kopii.

Pierwszym podstawowym krokiem jest uporządkowanie swojej przestrzeni dyskowej, np. na zdjęcia, dokumenty, dane krytyczne (faktury, rachunki, zamówienia klientów, etc.)

Gdy ustalimy sobie strukturę plików, musimy zdecydować które są dla nas najważniejsze, mniej ważne i nie ważne oraz na te, w których często wprowadzamy zmiany, rzadko wprowadzamy zmiany lub sporadycznie zmiany są wprowadzane.
To pozwoli na ustawienie harmonogramu, czyli jak często wybrane pliki będziemy zapisywać w kopi bezpieczeństwa. W chmurze mamy bardzo pomocne wersjonowanie plików, co praktycznie zabezpiecza nas przed przypadkowym nadpisaniem zawartości, a nawet przed atakami wirusów szyfrujących dane.

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszam do kontaktu. Odpowiem na wszystkie pytania i pomogę w doborze najlepszego rozwiązania.
Enter Captcha Here :